Skip to content ↓

Coxheath Primary School

Governors

Coxheath Primary School Governing Body

In all schools, day to day management of the school is the responsibility of the Headteacher but the Governing Body is responsible for overseeing all aspects of school life and has 3 statutory responsibilities:

  • Setting the school’s vision, ethos and strategic direction;

  • Holding the headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils; and

  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent.

We work closely with the Executive Headteacher and Head of School to achieve our shared Vision of securing outstanding educational provision which gives every child at the school the best possible start in life.

We are appointed or elected in a number of different governor categories, representing the various groups with an interest in the school. We bring different skills and experience to the Governing Body (co-opted governors are appointed specifically for the skills they offer) and share a keen interest in the education of the children at Coxheath and an enthusiasm to help achieve the school’s Vision.

Information current at May 2017.

Our current governors are:

Current Governing Body

Forename

Surname

Category

Monitoring Area

Date of appointment/ period of office starts on

Term of Office ends on

NO business interest

Jane

Andrew

LA Governor

Leadership & Management

and Pay Review

21/03/2013

21/11/2017

None

Jenny

Gilbert

Co-opted

Behaviour & Safeguarding, SEN & Safeguarding and Pay Review

07/07/2008

02/06/2018

None

Sophie

Grimley

Staff

TBC

20/01/2017

19/01/2021

None

Vanessa (Agnes)

Hart

Parent

 

Quality of Teaching

 

15/11/2016

14/11/2020

None

David

Jones (Rev)

Co-opted

 

Behaviour & Safeguarding

 

12/06/2014

11/06/2018

None

Steven

Knowles

Co-opted

(Chair)

Achievement and Leadership & Management

20/11/2014

19/11/2018

None

Charlotte

Long

Co-opted

(Vice Chair)

 

Achievement and Pay Review

02/10/2014

01/10/2018

 None

Jane

Ritchie

Co-opted

 

SEN & Safeguarding

 

12/02/2015

11/02/2019

None

Darren

Webb

Headteacher

N/A

18/04/2017

 TBC

 None

Kate

Wyper

Co-opted

 

Quality of Teaching

 

09/02/2012

01/10/2018

 None

Vacancy

 

Co-opted

 

 

 

 

Vacancy

 

Parent

 

 

 

 

 

Governors who have resigned in the last year

Forename

Surname

Category

Date of appointment/term of Office starts

Date of resignation

NO business interest

Business Interests

Richard

Bowler

Parent

10/10/2013

22/09/2016

 

 

Ruth

Cavender

Co-opted

12/02/2015

10/03/2017

None

 

Sarah

Heath

Parent

23/10/2015

28/03/2017

None

 

Caroline

Robinson

Headteacher

 

16/04/2017

None

 

Alison

Vant

Staff

30/01/2013

19/01/2017

None

 

There are several models to guide Governing Body organisation and we have adopted the following way of working:

The Full Governing Body meets 6 times a year (once per old term plus a meeting specifically to discuss and approve the school budget) to receive and discuss reports and ask questions of the Headteacher, senior staff and fellow governors. Minutes of these meetings, minus any confidential discussions, are published on the governor page of the school website.

In addition to attending meetings, all governors make regular monitoring visits to the school to meet staff and children and check progress against the school’s plans, and we also attend events and celebrations at the school.

We are always keen to hear from parents, carers and others interested in the progress of the school or perhaps interested in joining the Governing Body. If you would like to contact the Governors for any reason, or would like more information on how we manage Governing Body business, please write to us at the school (address your envelope to the “Clerk to the Governing Body”).